Koło Terenowe PTWzK w Chociwlu zorganizowało 4 sierpnia wyjazd integracyjny dla 50 osobowej grupy dla mieszkańców gminy. Pierwszym punktem było poznanie historii miasta Trzebiatów położonego nad rzeką Regą. Największy rozkwit miasta przypada na XIII i XIV wiek, miasto posiadało własny port i prowadziło rozległe kontakty handlowe będąc członkiem Hanzy. Konkurowało z sąsiadującymi Gryficami i na tym tle doszło do konfliktu o czy mówi stara legenda przedstawiona na miejskim muralu. W Trzebiatowie w 1534 roku panująca dynastia Gryfitów zadecydowała o wprowadzeniu luteranizmu. Z okresu średniowiecza przetrwało wiele cennych zabytków: mury obronne. Kaplica św. Ducha, Kaplica św. Gertrudy i najcenniejszy zabytek gotycki kościół Mariacki z cudownym obrazem Madonny z Dzieciątkiem pędzla Ernesta Degera.
Bardzo ciekawym obiektem jest również późnobarokowy pałac wzniesiony na dawnych zabudowaniach klasztoru norbertanek sprowadzonych przez wnuczkę Bolesława Krzywoustego księżną Anastazję, która poślubiła Gryfitę Bogusława I. Przez 40 lat w pałacu mieszkała tu kolejna księżna wdowa po Filipie II księżna Zofia. W okresie dzieciństwa w trzebiatowskim pałacu mieszkała późniejsza caryca Rosji Maria Fiodorowna. Najsmutniejsze są jednak losy kolejnej lokatorki Marii Anny z Czartoryskich żony księcia Ludwika Wirtemberskiego, której małżeństwo zakończyło się rozwodem i rozstaniem z ukochanym synem. Obiekt pełni obecnie funkcje kulturalne oprócz Domu Kultury, Biblioteki znajduje się także lokalne muzeum z ciekawymi eksponatami.
Mimo strasznego upału udało się uczestnikom przejść całe Stare Miasto zwiedzić kościół i pałac, podziwiać kamieniczki, które w przeciwieństwie do naszego miasta przetrwały II Wojnę Światową. Szkoda tylko, że władza Trzebiatowa nie pochyli się nad osobami niepełnosprawnymi, starszymi dla których przejście tak długiego odcinka jest prawdziwym wyzwaniem. Władza wprowadziła zakaz wjazdu autokarów na Stary Rynek, a przecież zależy Jej na turystach i pielgrzymach, DLACZEGO więc nie można zaparkować chociażby przy pałacu.
Kolejnym punktem był Trzęsacz z najsłynniejszą ruiną XV wiecznego kościoła będącego przykładem iż z naturą się nie wygra. Zabytkowy ołtarz z tego kościoła ocalał i mogliśmy go podziwiać w XIX kościele wybudowanym przez dawnych mieszkańców Trzęsacza. W Trzęsaczu zjedliśmy bardzo smaczny obiad i posileni zażywaliśmy kąpieli morskich o słonecznych nie wspomnę.
Program uczestnikom się podobał, ale pogoda nas wszystkich wykończyła. Wyjazd integracyjny został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Stargardzie i Gminę Chociwel.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do kolejnych projektów, które organizuje lub współorganizuje Koło Terenowe TWK w Chociwlu.
Małgorzata Krysiak - wolontariusz,
Andrzej Zieliński - Prezes Koła
Zdjęcia - Kamil Piotrowski