I. Komu przysługuje prawo wybierania sołtysa i członka rady sołeckiej?
Prawo wybierania sołtysa i członków rady sołeckiej przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie i ukończone 18 lat, na stałe zamieszkałym na obszarze sołectwa oraz wpisanym do stałego rejestru wyborców. W przypadku braku wpisu do stałego rejestru wyborców należy zgłosić się najpóźniej na 3 dni przed wyznaczonym terminem wyborów do Urzędu Miejskiego w Chociwlu w celu dokonania takiego wpisu. Niezbędnym jest posiadanie dokumentów potwierdzających stałe zamieszkiwanie np. umowa najmu, umowa użyczenia, rachunki: woda, prąd, odpady komunalne, podatek od nieruchomości.
Kontakt w sprawie: Urząd Miejski w Chociwlu, ul. Armii Krajowej 52, pokój nr 13 (I piętro), tel. 91/56 22 001 wew. 113, e-mail:
Nie mają prawa wybierania osoby:
- ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczenie sądu,
- pozbawione praw publicznych lub praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
II. Kto może zostać sołtysem lub członkiem rady sołeckiej?
Sołtysem lub członkiem rady sołeckiej może zostać każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i ukończone 18 lat, której przysługuje prawo wyborcze i zamieszkuje stale w danym sołectwie (prawo wybieralności).
III. Zasady wybierania sołtysa i członków rady sołeckiej
- Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
- Prawo zgłaszania kandydatów, o których mowa w części I pkt 1 zgłaszają ustnie do protokołu wyłącznie uprawnieni do głosowania mieszkańcy sołectwa.
- Kandydat na sołtysa lub członka rady sołeckiej wyraża ustnie zgodę na kandydowanie odnotowaną w protokole.
- Wybory sołtysa i członków rady sołeckiej przeprowadza komisja skrutacyjna zwana dalej "komisją" w składzie minimum 3-trzech osób, wybrana spośród uprawnionych mieszkańców sołectwa uczestniczących w zebraniu wiejskim w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
- Wybory na sołtysa i do rady sołeckiej przeprowadza się oddzielnie.
- Członkiem komisji nie może być osoba kandydująca na sołtysa lub członka rady sołeckiej.
- Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego.
- Do zadań komisji, o której mowa w ust. 1 należy:
- przyjęcie zgłoszeń kandydatów na sołtysa i członków rady sołeckiej,
- przeprowadzenie głosowania odrębnie na sołtysa i do rady sołeckiej,
- ustalenie wyników głosowania,
- sporządzenie protokołu o wynikach głosowania,
- ogłoszenie wyników wyborów.
- Protokół i ogłoszenie wyników głosowania podpisują członkowie komisji oraz przewodniczący zebrania.
- Wzory kart do GŁOSOWANIA na sołtysa, na członków rady sołeckiej, protokołów komisji skrutacyjnej o wynikach wyborów oraz ogłoszenia wynikach ustala w drodze zarządzenia burmistrz, przy czym na karcie do głosowania zamieszcza się informację o sposobie głosowania.
- Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje na żądanie komisji skrutacyjnej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający jego tożsamość. Odbiór karty do głosowania wyborca potwierdza własnoręcznym podpisem w spisie wyborców.
- Za wybranych na sołtysa członków rady sołeckiej uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali największą ilość głosów.
Uwaga: W przypadku nie obsadzenia mandatu sołtysa lub mandatów członków rady sołeckiej w związku z uzyskaniem przez kolejnych kandydatów równej ilości głosów, przeprowadza się wybory ponowne lub uzupełniające spośród tych lub innych kandydatów aż do skutku.
13. Ogłoszenie o wynikach głosowania zostaje podane do publicznej wiadomości poprzez jego obwieszczenie na tablicach ogłoszeń danego sołectwa, przy siedzibie Urzędu Miejskiego w Chociwlu oraz na stronie BIP/gminy Chociwel.