Zużyta czy nieprzydatna odzież, ale także tekstylia domowe czyli zbędne lub zużyte koce, ręczniki, pościel, firany, zasłony, obrusy itp. muszą być segregowane jako odrębny odpad. Odpady tekstylne i odzież nie mogą być wrzucane do odpadów zmieszanych. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą nasze odpady.
Pamiętaj:
- Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone, możemy przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą.
- Tekstylia/odzież można oddać organizacją charytatywnym zawiadamiającym o odbiorze tekstyliów spod domów.
- Resztę zawieźmy na PSZOK ul. Parkowa 1 w Chociwlu
Nałożenie powyższego obowiązku na gminy, wynika z transpozycji do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19.11.2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Zgodnie z jej art. 11 ust. 1 – na państwa członkowskie UE, zostało nałożony obowiązek selektywnej zbiórki przynajmniej papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła, a od dnia 1 stycznia 2025 r. również tekstyliów.
Zużyte ubrania czy buty dzisiaj najczęściej lądują w koszach na odpady zmieszane. Tylko ich niewielka część jest odbierana i zagospodarowywana ponownie przez organizacje charytatywne lub przetwarzana na czyściwo (materiał używany w zakładach przemysłowych i w warsztatach usługowych do wycierania znacznych zabrudzeń smarami, olejami, farbami itp., używane są do tego celu pozyskane w recyklingu szmaty). Reszta najczęściej jest spalana.
Zachęcamy do przeczytania:
https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki