Czyste Powietrze

Informujemy, że od dnia 4 października 2021 r. mieszkańcy Gminy Chociwel będą mieli możliwość skorzystania z pomocy Doradcy Energetycznego w punkcie konsultacyjno–informacyjnym Programu "Czyste Powietrze".
Punkt informacyjno–konsultacyjny mieści się w siedzibie Urzędu Gminy w Chociwlu, przy ul. Armii Krajowej 52. Doradca Energetyczny będzie do dyspozycji mieszkańców w każdy poniedziałek w godz. 9:00 – 15:00. W ramach jego działalności mieszkańcy Gminy Chociwel zainteresowani wymianą pieca czy też termomodernizacją budynków z dofinansowaniem z Programu "Czyste Powietrze" uzyskają nie tylko bardzo szczegółowe informacje o programie, ale także – co najważniejsze – merytoryczną pomoc przy prawidłowym przygotowaniu wniosku. Niezwykle istotne jest również to, że wypełniony wniosek będzie można złożyć w punkcie w Chociwlu bez potrzeby wizyty w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie. Z Doradcą Energetycznym - Panem Tomaszem Przerwą można się także kontaktować telefonicznie w poniedziałki pod numerem telefonu 696 767 760.

Skorzystaj z program "Czyste powietrze"

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem Programu jest walka ze smogiem.

Kto może skorzystać

Osoba fizyczna, która:

 • jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego

lub

 • wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą
 • ma roczne zarobki (dochód roczny) do 100 000 zł

– wtedy możesz starać się o podstawowe dofinansowanie

lub

 • ma miesięczne łączne zarobki jej i osób z nią mieszkających i wzajemnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają:
  • 1564zł – jeżeli mieszkasz z kimś
  • 2189 zł – jeżeli mieszkasz sam

Dodatkowo, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą - Twój przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę.
– wtedy możesz starać się o podwyższone dofinansowanie

Na czym polega usługa

Wsparcie finansowe można otrzymać na:

 • wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
 • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
 • wentylację mechaniczną,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny).

Wsparcie finansowe możesz otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Pamiętaj jednak, że rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale też nie wcześniej niż 15.05.2020 r.

Szczegółowe informację

Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się z dokumentacją Programu dostępną na stronach internetowych WFOŚiGW i gov.pl, w szczególności z:

 • Programem Priorytetowym,
 • Regulaminem naboru wniosków,
 • Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Informacje ogólne na temat Programu można uzyskać w WFOŚiGW i w gminach, które mają porozumienie z WFOŚiGW lub na stronie internetowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Ponadto zapraszamy na konsultację z naszym Doradcą Energetycznym – Panem Tomaszem Przerwa. Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie czynny w każdy poniedziałek
w godzinach 9:00 – 15:00 w Urzędzie Miejskim w Chociwlu, bądź kontakt telefoniczny
w poniedziałki pod numerem telefonu 696-767-760
lub
+48 91 56 22 001 wew. 111

Z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców przygotowano drugi cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza2021. Przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze” to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów.

Na czwartki z programem „Czyste Powietrze”, od 16 września 2021 r., o godz. 10:00

zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

Webinarium - Progam Czyste Powietrze