Nowe ograniczenia w walce z koronawirusem

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia, które mają pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się i zgromadzeń. Zakazane są też wszelkie zgromadzenia publiczne, czyli spotkania więcej niż 2 osób Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Zakaz wychodzenia z domów nie obejmuje spraw życiowo koniecznych, czyli m.in. zakupów spożywczych, wizyt w aptekach, wyprowadzania psów na spacer czy możliwości dotarcia do pracy. Nie obejmuje też dotarcia do osób starszych i najbliższych, którym trzeba pomóc. Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych. Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Każdy, kto powróci zza granicy, musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Nie dotyczy to osób, które podróżują w związku z pracą lub służbą. Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia. Za złamanie ograniczeń będą kary mandatu do 5 tysięcy złotych.  Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.
W mocy pozostają dotychczasowe ograniczenia - w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Każdy, kto powróci zza granicy, musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Nie dotyczy to osób, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

RZĄD APELUJE - PROSIMY ZOSTAŃCIE W DOMU

Wypowiedź szefa resortu zdrowia – prosi by być rozsądnym, dzięki czemu możliwe będzie uratowanie, jak największej liczby osób. - Wszystkie modele i analizy z innych państw pokazują, że ograniczenia kontaktów skutkują zatrzymaniem fali zakażeń. Bez ograniczeń w kontaktach nie zatrzymamy tej fali.