Kwarantanna w koronawirusie

Kwarantanna w warunkach domowych oznacza dwutygodniowy pobyt w domu. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy u osoby poddanej takiej kwarantannie, wówczas natychmiast zostaje ona przywieziona do oddziału chorób zakaźnych. W przypadku wystąpienia objawów, należy zgłosić je telefonicznie. W czasie kwarantanny w żadnym wypadku nie wolno wychodzić z domu. Spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa może pomóc sąsiad lub ktoś bliski.

Skutki jej nieprzestrzegania

Przede wszystkim grozi to, że osoby zdrowe zachorują i będą przenosić chorobę dalej. Poza tym złamanie kwarantanny jest zagrożone mandatem karnym w wysokości 5 tysięcy złotych.
W przypadku złamania procedur kwarantanny domowej w grę wchodzić może jeszcze inny przepis karny, o surowszych konsekwencjach. To artykuł 165 par. 1 kodeksu karnego, który mów, że "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (...) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat". Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu do 3 lat więzienia.

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy

Od 15 marca 2020 r. każda osoba powracająca z zagranicy musi wypełnić deklarację, gdzie będzie odbywała kwarantannę. To ważna informacja dla służb nadzorujących. Kwarantanną jest objęta tylko osoba powracająca, a nie domownicy. Jednak zaznacza, że w tym przypadku rodzina powinna przedsięwziąć szczególne środki ostrożności. Najlepiej, by objęty kwarantanną miał do dyspozycji swój pokój i jak najmniej kontaktował się z domownikami. Wszelkie stany pogorszenia zdrowia należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom nadzorującym.
Została uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych specjalna Infolinia: +48 22 523 8880