"Kocha się naprawdę… Kocha się naprawdę i do końca tylko wówczas gdy kocha się zawsze w radości i smutku bez względu na dobry czy zły los" - Jan Paweł II. W dniu 29 listopada 2019 r. w Pałacu nad Jeziorem w Chociwlu odbyła się uroczystość jubileuszowa mieszkańców miasta i gminy Chociwel, którzy w tym roku obchodzą Złote i Diamentowe Gody.

Z tej okazji Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał medale "Za długoletnie pożycie małżeńskie". Te wspólne lata to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia, wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Za zgodność pożycia małżeńskiego, za trud pracy i wyrzeczeń dla dobra swych rodzin, za wychowanie dzieci, za noce przy nich nieprzespane, za cierpienia, łzy radości, za każdy siwy włos na ich skroni Jubilaci zostali odznaczeni przez Prezydenta RP medalami.

Z terenu Miasta i Gminy Chociwel 50 rocznicę pożycia małżeńskiego obchodzili:

  • Danuta i Ryszard Anderst z Chociwla,
  • Teresa i Stanisław Baszak z Kani,
  • Anna i Kazimierz Gapińscy z Chociwla,
  • Stanisława i Władysław Kaczemba z miejscowości Bród,
  • Zdzisława i Jerzy Rzewuscy z Lisowa,
  • Halina i Stanisław Zalewscy z Karkowa,
  • Danuta i Jerzy Zaremba z Oświna.
  • Państwo Irena i Mikołaj Kisiel oraz Olga i Stanisław Wincior z Chociwla obchodzili w tym roku diamentowe gody.

Złote gody i diamentowe gody – to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Jubilatów, ale ich rodzin i przyjaciół . 60 i 50 lat nieprzerwanego, harmonijnego pożycia małżeńskiego to przypadek nie tak często spotykany. Wielkie są więc – szacunek i uznanie z jakim nasze państwo, całe społeczeństwo otacza takie małżeństwa. Jednym z dowodów tego, są medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonał Burmistrz Chociwla Pan Stanisław Szymczak . Jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i kwiaty. Pary obchodzące diamentowe gody otrzymały pamiątkę w postaci ozdobnej patery z dedykacją. Pan Burmistrz i ksiądz Proboszcz Jerzy Senderek złożyli wszystkim życzenia długich i szczęśliwych lat życia, dużo zdrowia oraz zadowolenia w dalszym wspólnym życiu. Życzenia Jubilatom złożył Przewodniczący Rady Miejskiej w Chociwlu Pan Wojciech Kalinowski wraz z członkami RM Chociwel. Po części oficjalnej były łzy wzruszenia, gratulacje, kwiaty od najbliższych, tradycyjna lampka szampana oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Dostojnym Jubilatom zaśpiewał zespół JEZIORANKI z Krzemienia.