Informacje na temat koronawirusa

Najaktualniejsze informacji na temat epidemii znajdują się na stronach Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Stargardzie i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Aktualizacja 03.07.2020

Pobierz informację "Nadeszły wakacje" (pdf, 86KB)

Aktualizacja 14.05.2020

Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z innymi Ministerstwami opracowuje i opiniuje aktualne wytyczne uwzględniające specyfikę działania różnych obszarów w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Poniżej znajduje się link, pod którymi znajdą Państwo opublikowane wytyczne dotyczące różnych dziedzin życia.

Zobacz wytyczne dotyczące różnych dziedzin życia.

Informacja Burmistrza Chociwla

Szanowni Państwo w związku z wdrożonym przez rząd oraz instytucje sanitarno-epidemiologiczne działaniami zapobiegającymi, przeciwdziałającymi i zwalczającymi koronawirusa informuję, że na terenie naszej gminy od dnia 12 — 25 marca 2020 roku zostają całkowicie zamknięte placówki:

 1. Zespół Placówek Oświatowych w Chociwlu
 2. Szkoła Branżowa I Stopnia w Kamiennym Moście

Zawieszeniu bieżącej działalności ulegają:

 1. Hala widowiskowo - sportowa w Chociwlu
 2. Placówki Wsparcia Dziennego (Karkowo, Kamienny Most, Starzyce)
 3. Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu oraz filie w Kani i w Długiem
 4. Świetlice wiejskie

W poszczególnych jednostkach można uzyskać informacje w jakim zakresie prowadzone są zajęcia czy bieżąca działalność.

Działalność pracy Urzędu Miejskiego w Chociwlu

Urząd Miejski w Chociwlu pracuje bez zakłóceń zgodnie z określonym dotychczas czasem pracy. Zachowując jednak zasady bezpieczeństwa i profilaktyki zwracam z prośbą do petentów o zminimalizowanie częstotliwości wizyt w urzędzie, zwłaszcza w sytuacji gdy osobista obecność nie jest obowiązkowa. Proszę o korzystanie z formy kontaktu telefonicznego lub e-mailowego. Korzystając z ePUAP tj. elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej trzeba posiadać własny profil zaufany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o KORONAWIRUSIE podajemy telefony alarmowe:

 1. Infolinia NFZ tel.: 800 190 590
 2. Całodobowy numer alarmowy: 91 4340437
 3. Wojewódzka Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna w Szczecinie tel.: 91 4624060
 4. Powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna w Stargardzie tel.: 91 5612610, 694 493 762 po godz. 15:00 i dni wolne tel.: 694 439 839
 5. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony ul. Arkońska 4, 71-455 Szczecin tel.: 91 8139456, 91 8139459
 6. Infolinia MSZ w sprawie przekraczania graniac: 22 523 88 80
 7. ZUS -dodatkowe linie tematyczne: 22 560 16 00

PAMIĘTAJ CHRONIĄC SIEBIE CHRONISZ INNYCH, NIE MA NIC CENNIEJSZEGO NIŻ ZDROWIE I ŻYCIE LUDZKIE.

Burmistrz Chociwla

Stanisław Szymczak

 

Informacje o koronawirusie

Czym jest koronawirus?

nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Akty prawne i wytyczne dotyczące COVID-19