Odsłon: 3650

W dniu 23 listopada 2019 roku (sobota) o godzinie 10:00 na hali widowiskowo-sportowej w Chociwlu odbyły się Mistrzostwa Gminy Chociwel w Tenisie Stołowym im. Mikołaja Kaczemby. Na zaproszenie Burmistrza Chociwla Pana Stanisława Szymczaka przybyli zawodnicy i pasjonaci tenisa stołowego z regionu. Mistrzostwa miały charakter otwarty i międzynarodowy, gdyż udział wzięli sportowcy z Ukrainy, na co dzień przebywający i kształcący się na terenie Gminy Chociwel. Impreza została objęta Patronatem przez Zachodniopomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Pan Stanisław Szymczak – Burmistrz Chociwla wraz Tomaszem Paciejewskim – Prezesem Zachodniopomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz Gościem Honorowym turnieju Panią Elżbietą Kaczembą - żoną śp. Mikołaja Kaczemby. Przed rozpoczęciem samych zawodów można było zobaczyć wystawę poświęconą Mikołajowi Kaczembie, który w sposób szczególny ukochał sobie tenis stołowy. Mikołaj Kaczemba (1937-1995) był zapalonym sportowcem, wybitnym pedagogiem, aktywistą i wychowawcą wielu pokoleń. Trenerem odznaczonym przez Ministra Oświaty i Wychowania za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie wyróżniany za wkład pracy w rozwój kultury fizycznej i turystyki na obszarach wiejskich ziemi szczecińskiej oraz wieloletnią aktywną działalność służącą rozwojowi sportu szkolnego. Przez wiele lat współpracował z KKS "Błękitni" Stargard, KS "Piast" Chociwel. Upowszechniał wśród młodzieży zamiłowanie do sportu. Trenował piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, szachy, tenis stołowy. Zaangażowanie, w szczególności w ten ostatni obszar, przyniósł mu wiele satysfakcji oraz sukcesów – również na skalę ogólnopolską. Zachęcał do aktywnego wypoczynku. Jego uczniowie i wychowankowie zdobywali czołowe miejsca w tenisie stołowym w gminie, powiecie, regionie, województwie i kraju. Stawali do gry z reprezentantami dużych klubów sportowych i zwyciężali. Mikołaj Kaczemba był pasjonatem nie szczędzący czasu i energii swoim podopiecznym. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, szczególnie osób przyjezdnych, którzy chcieli poznać historię tenisa stołowego w naszej gminie. Mieszkańcy Chociwla i okolic powracali pamięcią do czasów swojej młodości kiedy to trenowali pod okiem Pana Mikołaja. Było sporo anegdot i wzruszeń.
Wracając do samych rozgrywek to zasady gry i przeprowadzenia zawodów przedstawił Pan Piotr Zaborowski – sędzia turnieju. Zawodnicy zostali podzieleni na pięć kategorię tj. Dzieci w wieku 7-14 lat, Juniorów (15-19 lat), Seniorów (20-50 lat), Oldbojów powyżej 50 roku życia oraz Kobiety Open. W kategoriach Kobiety Open, Oldboje, Juniorów oraz Kobiety Open mecze zostały rozegrane systemem każdy z każdym. W Seniorach rozegrano zawody systemem rosyjskim do dwóch przegranych meczy, Dzieci natomiast grał systemem pucharowym. Tak różne systemy rozgrywek były spowodowane różną liczbą uczestników w poszczególnych kategoriach. Po wielu emocjonujących meczach, obfitujących w ciekawe zagrania, klasyfikacje zawodników przedstawiły się następująco. W kategorii kobiety open trzecie miejsce zajęła Renata Binkowska, drugie miejsce Beata Olejnik, mistrzynią Gminy Chociwel została Jadwiga Roganowska. W kategorii dzieci trzecie miejsce zajął Dominik Czaja, drugie miejsce Marcel Kula, mistrzem Gminy Chociwel została Ola Rojek. W kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Karol Olejniczak, drugi był Bartosz Czerniawko, mistrzem Gminy Chociwel został Karol Laskiewicz. W kategorii seniorów trzecie miejsce zajął Grzegorz Lipiński, drugie miejsce Piotr Kula, mistrzem został Roman Polewczak. W oldbojach trzecie miejsce zdobył Zdzisław Klasiński, drugi był Jarosław Kaczemba, mistrzem Gminy Chociwel został Bogusław Tymejczyk. Wszyscy wymienieni zawodnicy otrzymali puchary, a zwycięzcy, dodatkowo, nagrodę rzeczową.
Nagrodę specjalną, statuetkę, z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chociwlu Pana Wojciecha Kalinowskiego otrzymał Cezary Ogorzałek jako najmłodszy zawodnik turnieju. Najstarszym uczestnikiem był Zdzisław Klasiński, który również otrzymała pamiątkową statuetkę. Dodatkowo przyznana została nagroda za postawę fair play i otrzymał ja Wiktor Solus.
Za wsparcie finansowe i rzeczowe specjalne podziękowania dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chociwlu oraz Zachodniopomorskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Za pomoc i nadzór nad całością zawodów podziękowania dla Piotra Zaborowskiego i Waldemara Ślusarczyka. Dziękujemy też Januszowi Borysowi za wsparcie przy nagłośnieniu. Zdjęcia z turnieju wykonała Agnieszka Piotrowska.