Odsłon: 1917

W dniu 24.11.2018 r. (sobota) o godz. 10:00 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Chociwlu odbyły się Mistrzostwa Gminy Chociwel w Tenisie Stołowym im. Mikołaja Kaczemby.
Mikołaj Kaczemba (1937-1995) był zapalonym sportowcem, wybitnym pedagogiem, aktywistą, wychowawcą wielu pokoleń. Jako trener został odznaczony przez Ministra Oświaty i Wychowania za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotnie wyróżniany za wkład pracy w rozwój kultury fizycznej i turystyki na obszarach wiejskich ziemi szczecińskiej oraz wieloletnią aktywną działalność służącą rozwojowi sportu szkolnego. Przez wiele lat współpracował z KKS Błękitni Stargard oraz KS Piast Chociwel. Upowszechniał wśród młodzieży zamiłowanie do sportu. Trenował piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę, szachy, tenis stołowy. Zaangażowanie, w szczególności w ten ostatni obszar, przyniosło mu wiele satysfakcji oraz sukcesów – również na skalę ogólnopolską. Jego uczniowie i wychowankowie zdobywali czołowe miejsca w tenisie stołowym w gminie, powiecie, regionie, województwie i kraju. Stawali do gry z reprezentantami dużych klubów sportowych i zwyciężali. Pasjonat nie szczędzący czasu i energii swoim podopiecznym.
Na zaproszenie Burmistrza Chociwla Pana Stanisława Szymczaka przybyli zawodnicy i pasjonaci tenisa stołowego z regionu. Mistrzostwa miały charakter otwarty i międzynarodowy, gdyż udział wzięli sportowcy z Ukrainy, na co dzień przebywający i kształcący się na terenie Gminy Chociwel. Oficjalnego otwarcia imprezy w imieniu Burmistrza Chociwla dokonał Pan Wojciech Kalinowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chociwlu a zasady gry i przeprowadzenia rozgrywek przedstawił Pan Piotr Zaborowski – główny sędzia zawodów.
Zawodnicy zostali podzieleni na pięć kategorię tj. Dzieci w wieku 7-14 lat, Juniorów (15-19 lat), Seniorów (20-50 lat), Oldbojów powyżej 50 roku życia oraz Kobiety Open. W kategoriach Seniorów, Juniorów oraz Kobiety Open mecze zostały rozegrane systemem rosyjskim do dwóch przegranych meczy, Dzieci zagrały systemem pucharowy natomiast Oldboje grali w 2 grupach a później 2 najlepszych z grupy grało o zwycięstwo. Tak różne systemy rozgrywek były spowodowane różną liczbą uczestników w poszczególnych kategoriach. Po wielu emocjonujących meczach, obfitujących w ciekawe zagrania, klasyfikacje zawodników przedstawiły się następująco.
W kategorii Kobiety Open trzecie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Wiktoria Szulc, drugie miejsce Krysztofa Staniszewska, mistrzynią Gminy Chociwel została Garbiela Kryj. W kategorii Dzieci trzecie miejsce zajął Kamil Olejniczak, drugie miejsce Bohdan Pohorilyi, mistrzem Gminy Chociwel został Krzysztof Olejniczak. W kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Dawid Kujawa, drugi był Karol Olejniczak, mistrzem Gminy Chociwel został Wiktor Grzesik. W kategorii seniorów trzecie miejsce zajął Emil Kaczemba ubiegłoroczny zwycięzca, drugie miejsce na podium zajął Krzysztof Kołodziej, mistrzem został Mirosław Baraniecki. W oldbojach trzecie miejsce zdobył Jerzy Ledwa, drugi był Jarosław Kaczemba, mistrzem Gminy Chociwel został ponownie Jarosław Jaszczuk. Wszyscy wymienieni zawodnicy otrzymali puchary, a zwycięzcy, dodatkowo, nagrodę rzeczową. Nagrodę specjalną, statuetkę, z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chociwlu Pana Wojciecha Kalinowskiego otrzymał Błażej Kozioł jako najmłodszy zawodnik turnieju. Najstarszym uczestnikiem był Jerzy Ledwa, który również otrzymała pamiątkową statuetkę.
Nieodzownym elementem imprezy było krzewienie postaw prozdrowotnych, przeciwalkoholowych i przeciwnarkotykowych. Uczestnicy zawodów zostali zaznajomieni z zasadami gry fairplay (czysta gra, bez oszustw, bez wspomagaczy, zgodnie z regułami) obowiązującymi w sporcie. Miłym akcentem były gadżety promocyjne z herbem Gminy Chociwel rozdane kibicom, których zadaniem jest zwiększenie aktywności oraz zachęcenie do uprawiania sportu, w szczególności do gry w tenis stołowy.
Za wsparcie finansowe specjalne podziękowania dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chociwlu. Za pomoc i nadzór nad całością zawodów podziękowania dla Waldemara Ślusarczyka, Jarosława Jaszczuka, Janusza Borysa oraz za sprawny przebieg zawodów dla Piotra Zaborowskiego – głównego sędziego Mistrzostw Gminy Chociwel w tenisie stołowym. Swój wkład w organizację zawodów miała również rodzina śp. Mikołaja Kaczemby oraz Panie Beata Przybyła i Agnieszka Piotrowska. Bardzo dziękujemy. Zdjęcia z turnieju wykonała Agnieszka Piotrowska.