11.09.2012

Szkoła Rzemieślnicza w Kamiennym Moście już otwarta!

      Wyjątkowy charakter miała tegoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w Technikum Informatycznym w Kamiennym Moście. Była to jednocześnie inauguracja działalności Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie

Zaproszonych gości, m.in. Ewę Ludwińską - Burmistrza Chociwla, Władysława Jefremienko - prezesa Izby Rzemieślniczej Izby Małej i ŚredniejPrzedsiębiorczościw Szczecinie, Krzysztofa Piątka i Zbigniewa Sulżyckiego - jej wiceprezesów, Grzegorza Mozgę - przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Izby, profesora Janusza Sobonia - profesora Akademii Morskiej w Szczecinie, profesora Zenona Iwaszkiewicza - prorektora Wyższej Szkoły Kosmetologii i Promocji Zdrowia, Rafała Dąbrowskiego - Dyrektora Izby, Marię Zaklukiewicz, Janusza Borysa i Jana Majsakowskiego - radnych gminy Chociwel, Ewę Dadyńską - dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Chociwlu, powitała dyrektor szkoły, Beata Radgowska.

      Jako pierwsza głos zabrała p. burmistrz Ewa Ludwińska. Wyraziła nadzieję, iż pomysł utworzenia szkoły rzemieślniczej okaże się strzałem w dziesiątkę i odpowiedzią na realne zapotrzebowanie rynku pracy. Młodym adeptom rzemiosła życzyła jak najlepszych wyników w nauce, a w przyszłości satysfakcjonującej pracy.

       Prezes Izby Rzemieślniczej, p. Władysław Jefremienko, w swoim wystąpieniu podkreślił, iż dzięki zmianom w szkolnictwie zawodowym, obowiązującym od września 2012 roku, uczniowie tych szkół będą bliżej współpracowali z pracodawcami, co znacznie zwiększy ich szanse na znalezienie pracy po ukończeniu edukacji. Nowo otwarta szkoła wpisuje się bowiem w aktualny trend zmiany myślenia o szkołach zawodowych – coraz częściej dostosowują się one do potrzeb lokalnych rynków pracy. Zauważył też, że Polska zaczyna borykać się z podobnymi problemami jak inne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje specjalistów - rzemieślników. Dobrych fachowców poszukują nie tylko firmy skandynawskie czy niemieckie, lecz także te krajowe. Stąd też nadzieja, że wkrótce i w naszym kraju wzrosną nie tylko zarobki rzemieślników, ale również prestiż tej grupy zawodowej.

       Centralnym punktem uroczystości było pasowanie uczniów klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej. Doniosłość tego aktu podkreśliły ubiory uczestników. Uczniowie prezentowali się niezwykle elegancko w galowych strojach szkolnych, a prezesi towarzyszący mu wiceprezesi wystąpili w togach i insygniach cechowych.

     Zasadnicza Szkoła Zawodowej Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości otwarta w Kamiennym Moście jest szkołą niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej. Nauka w niej jest bezpłatna. Szkoła kształci m.in. w zawodach: fryzjer, cukiernik, piekarz, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, elektromechanik pojazdów samochodowych.

       Po zakończeniu nauki uczniowie zdają egzaminy zawodowe na tytuł czeladnika w wybranym zawodzie. Warto jednocześnie pamiętać, że ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka drogi na studia wyższe. Uczniowie, po uzyskaniu uprawnień do wykonywania wybranego zawodu, mogą bowiem kontynuować naukę w technikum i zdać maturę.  Należy też podkreślić, że w ostatnich latach zmieniło się tradycyjne postrzeganie szkół zawodowych. Ich uczniowie nie są już odbierani jako osoby, które nie dbają o dobre wykształcenie, lecz jako zaradni, aktywni młodzi ludzie, którzy chcą jak najszybciej zacząć zawodową karierę.