Chociwel dziedzictwem kulinarnym stoi
Gmina Chociwel ma swoje laureatki w konkursie „Nasze Dziedzictwo kulinarne - Smak Regionów”, który już po raz XI odbył się 23 lipca w Szczecinie. Jest to konkurs o zasięgu krajowym odbywający się w dwóch etapach I etap na szczeblu regionalnym, gdzie wyłaniani są laureaci w 4 kategoriach oraz laureaci z roku poprzedniego otrzymują nominację do „Perły”. Drugi etap wybranie najlepszych produktów lokalnych wśród zgłoszonych przez poszczególne regiony kandydatów odbywa się w Poznaniu podczas Targów Polagra.
Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa, a organizatorami są Ośrodki Doradztwa Rolniczego i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wielkim osiągnięciem konkursu jest zidentyfikowanie ponad 4000 regionalnych, tradycyjnych potraw i produktów, w dalszej kolejności ich promocja oraz zachęcenie producentów do uczestnictwa w systemie jakości żywności na szczeblu krajowym i unijnym.
W tym roku konkurs odbył się w Pałacu pod Globusem w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem Pani Izabeli Byszewskiej oceniało około 70 zgłoszonych produktów i potraw w czterech kategoriach: produkty pochodzenia roślinnego ( 4 podgrupy), produkty pochodzenia zwierzęcego( 4 podgrupy), napoje i inne. Wśród laureatów nie zabrakło Pań z gminy Chociwel. W kategorii produkty i przetwory pochodzenia roślinnego, podgrupa wyroby cukiernicze I miejsce za piernik na kwiecie lipowym otrzymała Pani Teresa Zauliczna z Chociwla, a wyróżnienie za powidła z czarnego bzu Pani Teresa Macherowska z Lisowa. W kategorii napoje regionalne, podgrupa napoje alkoholowe Pani Barbara Modrzejewska z Chociwla zajęła I miejsce za nalewkę żołądkową, nominowany do „Perły” był napój z kwiatu bzu czarnego Pani Marty Zaulicznej z Chociwla.