Koronka klockowa
Stowarzyszenie FORUM CHOCIWELSKIE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Oś 4 LEADER, Działanie „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” realizuje projekt pn. Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez organizację warsztatów dla mieszkańców LGD”.
W dniach 24-18.08.2010 r zrealizowano I etap projektu –warsztaty z koronki klockowej w której uczestniczyło 14 osób z Gminy CHOCIWEL i KOBYLANKA. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Placówek Oświatowych w Chociwlu warsztaty odbywały się w świetlicy szkolnej. Instruktorem była wielokrotna laureatka konkursów oraz organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej Pani Ewa Szpila z Bobowej województwo małopolskie.
Koronka klockowa pochodzi od używanych do jej wyrobu drewnianych klocków wydłużonych szpulek, zakończonych trzonkiem zwanym ”klockiem”. Poszczególne pary klocków z nawiniętymi nićmi zaczepia się kolejno o szpilki wpięte w wałek z umieszczonym na nim wzorem , następnie przeplata się raz gęściej raz rzadziej w zależności od koronki. W Polsce przyjął się rodzaj koronki paskowej zwanej słowiańską, która powstała w XVIII wieku. Gminą, która do dziś kultywuje tradycje koronczarskie jest Bobowa. W tej niewielkiej gminie rokrocznie w pierwszy tydzień października odbywa się konkurs oraz Festiwal Koronki Klockowej gdzie można zobaczyć i kupić misterne wyroby koronczarek z Rosji, Portugalii, Hiszpanii, Czech, Niemiec, Austrii. Technika wyrobu koronki klockowej wymaga dużej cierpliwości i wielu, wielu godzin ćwiczeń o czym przekonały się uczestniczki warsztatów. Każda z uczestniczek w ramach projektu otrzymała wałek i klocki będzie więc można zapełnić długie zimowe wieczory pracą nad koronką klockową.
II etap projektu będzie związany z ręcznymi wyrobami, ozdobami świątecznymi, beneficjentem będą dzieci i młodzież z Chociwla, a instruktorkami wolontariuszki ze Stowarzyszenia Forum Chociwelskie.