28.07.2010

Integracja społeczna w powiecie stargardzkim

Od miesiąca czerwca 2010 r. ruszyło kolejne wsparcie realizowane przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chociwlu w ramach projektu systemowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.1 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. "Integracja społeczna w powiecie stargardzkim”



Dnia 11.06.2010 r.  odbyło się spotkanie organizacyjne z 15-sto osobową grupą beneficjentów projektu systemowego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Program realizowany w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, projekt nosi nazwę „Integracja społeczna w powiecie stargardzkim”.

Celem projektu jest integracja społeczna oraz zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, jednocześnie korzystających z pomocy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chociwlu.

Beneficjenci będą korzystali z trzech instrumentów aktywnej  integracji:

  Instrument aktywizacji edukacyjnej (szkolenia, kursy),

  Instrument aktywizacji zawodowej (konsultacje z doradcą zawodowym),

  Instrument aktywizacji społecznej (zajęcia z psychologiem)

W trakcie spotkania beneficjenci projektu zapoznali się z zasadami i warunkami uczestnictwa w projekcie.


Zostały przeprowadzone dwa pierwsze moduły z cyklu szkoleniowego zaplanowanego na rok 2010. Od 16 czerwca 2010 r. do 25 czerwca 2010 r. realizowane były „warsztaty psychologiczne – spotkania z psychologiem” – trening grupowy i konsultacje indywidualne, oraz od 28.06.2010 r. do 09.07.2010 r. odbywały się „warsztaty z doradcą zawodowym – spotkania z doradcą zawodowym” – poradnictwo indywidualne i zajęcia grupowe.

Zajęcia odbywały się w Sali Konferencyjnej w Hali Widowiskowo - Sportowej w Chociwlu. Uczestnikami kursów jest 15 osób w wieku aktywności zawodowej, a dokładniej 5- ciu mężczyzn i 10 kobiet.

Zajęcia prowadzone były w formie ćwiczeń oczywiście z uwzględnieniem teorii pozwalającej na prawidłowe przeprowadzenie zajęć praktycznych.


Warsztaty psychologiczne – spotkania z psychologiem” składały się z dwóch etapów, mianowice z warsztatów grupowych oraz konsultacji indywidualnych. Podczas warsztatów grupowych uczestnicy wsparcia uzyskali informacje dotyczące;

- potrzeb psychologicznych człowieka,

- określenia własnych celów życiowych,

- uwarunkowań procesów motywacyjnych, – od czego zależy determinacja do realizacji celów,

- budowania planów dotyczących realizacji celów z uwzględnieniem własnych mocnych stron oraz ograniczeń,

- strategii radzenia sobie ze stresem,

- sposobów rozwiązywania sytuacji problemowych, przezwyciężania kryzysów,

- umiejętności uczenia się z własnego doświadczenia,

- poczucia sprawstwa, wewnętrznej kontroli i wpływu na własne życie,

- warunków skutecznej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, budowania satysfakcjonujących relacji, elementy treningu interpersonalnego.



Warsztaty z doradcą zawodowym – spotkania z doradcą zawodowym” – poradnictwo indywidualne i zajęcia grupowe. Podczas szkolenia uczestnicy projektu zdobyli wiedzę na temat;

- odkrywania własnych umiejętności i możliwości,

- zapoznanie się z rynkiem pracy,

- umiejętność skutecznego poszukiwania pracy - sieci kontaktów,

- jak skutecznie zareklamować siebie,

- jak spełniać oczekiwania pracodawcy – samoocena,

- jak zachować pracę, gdy już się ją znalazło

Na koniec modułu nastąpiło rozdanie zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia.



Zapraszamy do galerii