26.07.2010

Nowy projekt stowarzyszenia "Most ku Przyszłości"

Ku przyszłości wolontariatu to tytuł kolejnego projektu realizowanego od lipca do grudnia 2010r. przez Stowarzyszenie Most ku Przyszłości z siedzibą w Kamiennym Moście. Tym razem projekt dofinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 30 000 zł. Łączna kwota projektu to 34 650 zł. Autorkami projektu są Monika Gajdzińska i Izabela Dubis-Kurczaba.
Projekt przewiduje realizację trzech głównych zadań, które mają na celu rozwój wolontariatu w naszej gminie.
 
Zadanie 1. Szkolenia dla wolontariuszy:
Przewidziane jest przeprowadzenie dwóch szkoleń dla grupy 10 wolontariuszy rekrutowanych wśród młodzieży z Kamiennego Mostu oraz Zespołu Szkół w Kamiennym Moście.
- Szkolenie z zakresu prawa o wolontariacie dla grupy, młodzież zapozna się z zagadnieniami związanymi z wolontariatem: prawa i obowiązki wolontariusza, czym jest wolontariat, narzędzia pracy wolontariusza. Na szkoleniu zapewnione zostaną materiały szkoleniowe dla uczestników, poczęstunek,
- Pięciodniowe szkolenie wyjazdowe prowadzone przez dwóch trenerów -pedagogów, na którym młodzież zostanie wyposażona w zakres wiedzy i umiejętności dotyczącej pracy z dziećmi. Wiedza z zakresu psychopedagogiki zostanie wykorzystana przez wolontariuszy w czasie pracy w świetlicy dla dzieci. Szkolenie wyjazdowe (zapewniamy materiały szkoleniowe, nocleg, wyżywienie, dojazd i ubezpieczenie szkolenia).
Program szkolenia obejmuje 5 modułów tematycznych z zakresu pracy z dziećmi. Każdy blok zajęć obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne (wykłady) jak i zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem zdobytej wiedzy w praktyce.
Moduł I Psychopedagogiczne podstawy rozwoju. Wspieranie rozwoju dziecka.
Moduł II Komunikacja interpersonalna i empatia w pracy z drugim człowiekiem.
Moduł III Proces grupowy - metodyka pracy z grupą.
Moduł IV Zabawy integracyjne w grupie i ich rola w procesach społecznych.
Moduł V Rozwój twórczości. Sztuka w służbie człowieka.

Zadanie 2. Wizyty studyjne:
W ramach zadania zadaną przeprowadzone 4 jednodniowe wyjazdy do instytucji, które w swojej pracy korzystają ze wsparcia wolontariuszy. Celem wyjazdów jest zapoznanie uczestników projektu z konkretnymi przykładami pracy wolontariusza oraz poznanie metod pracy z dziećmi, zwierzętami. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, zapewniony im będzie dojazd, opieka oraz posiłek. Planujemy wizyty w Domu Dziecka w Stargardzie Szczecińskim, Schronisku dla Zwierząt w Stargardzie Szczecińskim, Zachodniopomorskim Hospicjum Dziecięcym, Centrum Wolontariatu w Szczecinie.
 
Zadanie 3 Świetlica

Otwarcie świetlicy dla dzieci w obiekcie szkoły. Dla potrzeb projektu w budynku Zespołu Szkół w Kamiennym Moście zostanie dostosowane jedno pomieszczenie. W tym celu zostanie ono odświeżone i zaopatrzone w niezbędne meble i sprzęty (stoliki, krzesełka dostosowane do wzrostu młodszych dzieci; szafa na materiały; regał; gry dydaktyczne itp.). Prace powyższe wykona młodzież w ramach wolontariatu. Świetlica będzie funkcjonowała raz w tygodniu po 3 godziny, korzystać z niej będą mogły dzieci z sołectwa Kamienny Most oraz Sołectwa Lublino. W czasie pracy świetlicy wolontariusze będą pomagali dzieciom w nauce, organizowali zabawy dla nich, zajęcia kształcące i rozwijające zainteresowania. Nadzór nad świetlicą będzie miała osoba z kwalifikacjami pedagogicznymi. Dodatkowo będą zorganizowane 4 imprezy dla dzieci przy udziale młodych wolontariuszy. We wrześniu rajd pieszy z zadaniami szlakiem rowerowym, który zakończony będzie ogniskiem. W październiku święto pieczonego ziemniaka z ogniskiem. W listopadzie organizacja sprzątania grobów na święto zmarłych. W grudniu mikołajki z wystawą prac dziecięcych przygotowanych w świetlicy oraz impreza kończąca realizację projektu z udziałem rodziców dzieci korzystających ze świetlicy.