12.01.2010

"Integracja społeczna w powiecie stargardzkim"

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chociwlu, jako partner w realizacji Projektu systemowego „Integracja społeczna w powiecie stargardzkim” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII „Promocja integracji społecznej” Działanie 7.1. „Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji” Poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego zakończył realizację projektu na 2009 r. uroczystym wręczeniem zaświadczeń i certyfikatów. Konieczność realizacji projektu wypłynęła z potrzeby przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu na terenie powiatu Stargardzkiego. Skupiono szczególną uwagę na osobach, które są zagrożone wykluczeniem poprzez niskie wykształcenie, bądź całkowity brak wykształcenia, niską samoocenę, nieumiejętność poruszania się na rynku pracy, itp. Wsparciem objęte były osoby korzystające z pomocy społecznej. Grupa składała się z dziesięciu osób.

Uczestnicy partnerskiego Projektu systemowego "Integracja społeczna w powiecie stargardzkim" brali udział w zajęciach składających się z trzech instrumentów aktywnej integracji; zawodowej, społecznej oraz edukacyjnej. Nadrzędnym działaniem w realizacji programu było zdobycie przez beneficjentki ostateczne kwalifikacji i umiejętności do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej. 

Zajęcia trwały pięć miesięcy, wszystkie uczestniczki ukończyły udział w projekcie planowo. Był to drugi projekt systemowy realizowany przez tutejszy Ośrodek. Zajęcia  składały się z sześciu różnorodnych form wsparcia obejmujących;
- moduł psychologiczny

- kurs BHP

- pielęgnacja i opieka

- kurs pierwszej pomocy

- doradztwo zawodowe

- doradztwo prawne

 

Dzięki projektowi systemowemu grupa odbiorców uzyskała wsparcie, które miało na celu;

- zwiększenie motywacji zawodowej oraz możliwości uzyskania pracy przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym,

- zwiększenie aktywności zawodowej,

- zwiększenie szans na uzyskanie zatrudnienia

    Uroczyste zakończenie odbyło się 11 grudnia 2009 r. połączone było z wręczeniem certyfikatów i zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia. Beneficjentki otrzymały certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia przygotowującego do zawodu OPIEKUNKI ŚRODOWISKOWEJ wraz z zaświadczeniem o ukończeniu kursu pierwszej pomocy wydanego przez Polski Czerwony Krzyż Zarząd Okręgowy w Szczecinie.

Pełna forma wsparcia obejmowała 209 godzin zajęć, a udział w projekcie wpłynął na zmiany w ocenie własnej wartości, atrakcyjności, jako potencjalnych pracowników, pozwolił uczestnikom programu wyżej ocenić samych siebie, wpłynął pozytywnie na ich rozwój umiejętności zawodowych. 

  Kończąc spotkanie podziękowano Beneficjentkom projektu za pilny udział w zajęciach oraz życzono im powodzenia w odkrywaniu możliwości na rynku pracy.