26.11.2009
Projekt stowarzyszenia Forum Chociwelskie
Stowarzyszenie Forum Chociwelskie kontynuuje realizację projektu pt. „Kultywowanie tradycji świątecznych kluczem do integracji międzypokoleniowej”, w ramach Programu Działaj Lokalnie VI Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Serce Dzieciom” w Stargardzie Szczecińskim.
Zainteresowanie i udział mieszkańców w projekcie jest znacznie większy niż oczekiwano. Zarówno dorośli jak i dzieci byli bardzo zadowoleni z wyjazdu studyjnego do Skansenu Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią jak też dodatkowej lekcji historii podczas wizyty na Górce Klasztornej w Łobżenicy.
W warsztatach rękodzielniczych chciała wziąć udział większa liczba dzieci niż przewidywał projekt. Budżet projektu zakładał odpłatne ogłoszenia i artykuły prasowe a także usługi bankowe, jednak w trakcie ich realizacji nie poniesiono planowanych kosztów. Wygospodarowane środki zostały przesunięte do innych pozycji budżetowych, co pozwoliło na zwiększenie z 16 do 18 dzieci uczestniczących w warsztatach. Dla sprawnego przeprowadzenia wszystkich warsztatów z tak liczną grupą dzieci włączono dodatkowych trzech wolontariuszy jako asystentów trenera i opiekuna grupy.
W ramach tego projektu w sobotę 14 listopada 09 r. w godz. 9-14, w budynku szkoły w Kani odbyły się drugie warsztaty dla dzieci z Karkowa i Kani w Gminie Chociwel. W warsztatach udział wzięło 18 dzieci w wieku (7-13 lat). Tematem zajęć było ręczne wykonywanie ozdób choinkowych. Zajęcia prowadziła pani Krystyna Kurczaba z Koła Gospodyń w Chociwlu, która posiada bogate doświadczenie w tworzeniu wyrobów rękodzielniczych. W sprawnym przeprowadzeniu zajęć warsztatowych skutecznie pomagały panie wolontariuszki: Katarzyna Pawłowska, Agnieszka Piotrowska i Marta Kapanajko. W zajęciach uczestniczyli również rodzice młodszych uczestników warsztatów. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą we wszystkich zajęciach warsztatowych i są bardzo dumne ze swoich prac wykonanych według instrukcji trenera i pod okiem wolontariuszy. W trakcie warsztatów jest wiele zabawy i radości jak również nabywanie praktycznej wiedzy i umiejętności w tworzeniu wyrobów rękodzielniczych stanowiących ozdoby i symbole naszych świąt. W trakcie warsztatów dzieci otrzymują napoje, obiad, a także coś na deser. Dzieci zamieszkałe w Karkowie na zajęcia warsztatowe do Kani dowożone są przez wolontariuszy. Na II warsztaty, 10 dzieci przewiózł własnym samochodem Pan Henryk Dąbrowski z Chociwla.