06.08.2009

"Integracja społeczna w powiecie stargardzkim"

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chociwlu realizuje projekt "Integracja społeczna  w powiecie stargardzkim" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1., Poddziałanie 7.1.1.
Celem projektu jest integracja społeczna oraz zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, jednocześnie korzystających z pomocy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chociwlu.
 Beneficjenci  korzystają z trzech instrumentów aktywnej  integracji:
  • Instrument aktywizacji edukacyjnej (szkolenia, kursy),
  • Instrument aktywizacji zawodowej (konsultacje z doradcą zawodowym),
  • Instrument aktywizacji społecznej (zajęcia z psychologiem, oraz radcą prawnym)
Dnia 19.06.2009 r.  odbyło się spotkanie organizacyjne z 10 - cio osobową grupą beneficjentów projektu. W trakcie spotkania beneficjenci projektu zapoznali się z zasadami i warunkami uczestnictwa w projekcie.
Przeprowadzone zostały dwa pierwsze moduły z cyklu szkoleniowego z zakresu uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej.
PODSTAWOWY KURS PIERWSZEJ POMOCY oraz KURS BHP
Zajęcia odbywały się w Sali Konferencyjnej w Hali Widowiskowo - Sportowej w Chociwlu i zakończyły się 29 lipca 2009 r. Uczestnikami kursów jest 10 kobiet w wieku aktywności zawodowej. Zajęcia prowadzone były w formie ćwiczeń oczywiście z uwzględnieniem teorii pozwalającej na prawidłowe przeprowadzenie zajęć praktycznych.
 
Podstawowy Kurs Pierwszej Pomocy jest niezbędny w wykonywaniu pracy opiekunki środowiskowej, zatem dostarczono wiedzy praktycznej jak i teoretycznej podczas zajęć z dokładnym uwzględnieniem poszczególnej tematyki tj.
 - etapy udzielania pomocy,
 - ocena sytuacji,
 - wezwanie pomocy,
 - pierwsza pomoc w zatrzymaniu oddechu i krążenia,
 - schemat podstawowego podtrzymania życia,
 - zasady udzielania pomocy,
 - zachorowania i nagłe stany,
 - krwotoki, rany, oparzenia itp.
 
Kurs BHP został przeprowadzony w związku z zapoznaniem beneficjentek ostatecznych z istotnymi wiadomościami dotyczącymi;
- podstaw prawa bezpieczeństwa i higieny pracy,
- obowiązkach i praw pracodawcy, kadry kierownicze oraz pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
- profilaktyki opieki zdrowotnej,
- czynnikach wpływających na warunki środowiska i bezpieczeństwa pracy,
- bezpieczeństwa pożarowego.
Powyższe moduły zostały zakończone testami sprawdzającymi wiedzę z zakresu ww. zagadnień.
 

Obecnie nadal trwa moduł szkoleniowy z zakresu PIELĘGNIARSTWA, który obejmuje 90h zajęć, a jego zakończenie nastąpi 7 sierpnia 2009 r.