15.01.2016

Las jest piękny o każdej porze roku...

Las to wspaniałe miejsce  o każdej porze roku, choć jego wygląd tak bardzo się zmienia. Na wiosnę przyroda budzi się do życia: na gałęziach śpiewają ptaki, pracowicie wiją swoje gniazda stada wróbli, w ziemi kiełkują rośliny. Drzewa przybierają wszystkie odcienie soczystej zieleni, a na ziemi ścieli się miękki dywan z mchu.

     Latem cały las śpiewa: kukają kukułki, ćwierkają wróble, dzięcioł opukuje drzewa, w liściach brzęczą owady. Pachną kwiaty i leśne zioła. Wybornie smakują leśne owoce: pyszne czarne jagody, słodkie jeżyny, soczyste maliny i aromatyczne poziomki. Mieszkańcy lasu mają pod dostatkiem swoich przysmaków.
     Jesienią las mieni się wszystkimi odcieniami barw brunatnych, purpurowych i złocistych. Pod stopami szeleszczą liście, słychać trzask łamiących się gałązek. To czas zbioru grzybów , dojrzewają też owoce dzikiej róży. Zwierzęta robią zimowe zapasy. Rude wiewiórki pracowicie zbierają orzechy i żołędzie. Dzieci robią bukiety z liści, a z owoców dębu ludziki. Cichnie śpiew ptaków.
    Zimą cały las pokrywa zimowa pierzyna. Gałęzie uginają się pod czapami bielutkiego, puszystego śniegu, który otula wszystkie rośliny i norki zwierząt. Las śpi, tylko zwierzęta szukają karmy. Śnieg skrzypi pod butami, a mróz szczypie w nos i uszy. Marzną końce palców, ale i tak jest wspaniale.
    Las wygląda wspaniale o każdej porze roku. Ta wyjątkowo lubiana tematyka „leśna"  zainspirowała wychowawców klas trzecich SP do nawiązania współpracy z Nadleśnictwem w Dobrzanach w celu popularyzowania wiedzy z zakresu edukacji leśnej , rozwijania zainteresowań przyrodą i lasem, kształtowania trwałych, pozytywnych postaw wobec przyrody, aktywizację uczniów do celowego podnoszenia poziomu wiedzy, stwarzania uczniom możliwości do współzawodnictwa w konkursach.W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego we współpracy z Panem Sylwestrem Rucińskim z Nadleśnictwa Dobrzany przeprowadzono szereg działań wzbogacających wiedzę  uczniów. W październiku pan Ruciński gościł na zajęciach przyrodniczych, na których przeprowadził pogadankę i przedstawił bogatą prezentację o lesie. Po spotkaniu wychowawcy klas trzecich przeprowadzili Konkurs "Wiedzy o lesie" dla chętnych uczniów oraz Konkurs plastyczny "Jesień w lesie" wśród wszystkich trzecioklasistów, który pozwolił uczestnikom na swobodną wizualizację przeżyć kojarzonych z pięknem lasu, bogactwem żyjących w nim zwierząt, roślin i grzybów.                                                                                                             

 Podsumowanie obu konkursów nastąpiło   18.11.2015 r. Tego dnia Pan Sylwester  Ruciński wręczył laureatom przepiękne nagrody książkowe ufundowane przez  Nadleśnictwo Dobrzany i  Zespół Placówek Oświatowych w Chociwlu. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe foldery. Zima to trudny czas dla ptaków . Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają ich cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony i  kosy. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać . Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowej stołówki". Jak i czym dokarmiać skrzydlatych przyjaciół zimą ? Powiedział i pokazał  klasom trzecim zaprzyjaźniony leśnik Sylwester Ruciński. Dzięki  współpracy z Nadleśnictwem Dobrzany nasi uczniowie zostali zaopatrzeni w zimowe kule. Zimowa kula to połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów. Kula znajduje się w siateczce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia i zapobiega jej rozpadaniu. Teraz  ptaki w naszych ogrodach na pewno  przetrwają trudny dla nich czas.

Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie i pomoc Pana Sylwestra Rucińskiego i Nadleśnictwa Dobrzany. Czekamy na wiosenne i letnie spotkania z lasem i jego mieszkańcami, ale to już w drugim półroczu.

Wychowawcy klas III SP M. Dylik, M. Klimczak, J. Zielińska