Z życia "zerówkowiczów"
DZIEŃ CHŁOPAKA W ZERÓWCE - "30 WRZESIEŃ – DATA NAM NIE OBCA – DZISIAJ WŁAŚNIE JEST DZIEŃ CHŁOPCA"
Dzień Chłopca powstał prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska wikipedia "International Men's Day" po raz pierwszy był obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Dlatego, że jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach. I tak, w Trynidad i Tobago, podobnie jak w Indiach, po raz pierwszy obchodzono je 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada. W Wielkiej Brytanii i Irlandii International Men's Day, czyli Dzień Chłopaka, obchodzony jest 5 kwietnia.
Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy obchodzić tę uroczystość. Większość źródeł podaje datę 30 września, ale niektóre wskazują na 10 marca, przy czym 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".
Dnia 30 września w Szkole Podstawowej w Chociwlu w grupie 0 „b” odbyła się wspaniała impreza z okazji Dnia Chłopaka. Wszystkie dzieci zaprezentowały program artystyczny. Następnie odbyły się pokazy taneczne, do których dzieci zaprosiły swoje kochane mamy. Tego dnia żaden z chłopców nie był smutny, ponieważ wszyscy otrzymali piękne laurki i prezenty od dziewczynek. Dziewczynki złożyły chłopcom również serdeczne życzenia. Chłopcy podziękowali dziewczynkom, wręczając im piękne bukiety kwiatów. Następnie rozpoczął się wspólny poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dzień upłynął bardzo szybko w tak miłej i serdecznej atmosferze, że żal było się rozstać. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim rodzicom, ponieważ bez ich udziału nie udałaby się tak wspaniała uroczystość.
Lidia Głowik
zdjęcia : Joanna Pleskacz
LAS JESIENIĄ
"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka
Aby dzieci czuły się dobrze w otaczającym świecie staramy się podtrzymywać ich naturalny i bezpośredni kontakt z przyrodą. Atrakcyjną formą naszych zajęć są spacery i wycieczki. Jednym z ciekawych zajęć tego typu było spotkanie z leśniczym panem Waldemarem Woźniakiem pracownikiem Nadleśnictwa Dobrzany.
Dnia 15.10.2015r. Dzieci klas „0” ze Szkoły Podstawowej w Chociwlu udały się autokarem z panem leśniczym oraz wychowawczyniami do pobliskiego lasu. Las przywitał nas piękną jesienną pogodą, co sprawiło dzieciom dużo radości. Pan leśniczy ciekawie opowiadał nam o drzewach, krzewach, i zwierzętach. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. Gdy tak wędrowaliśmy po lesie, obserwowaliśmy i rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy, pan leśniczy co chwilę zwracał naszą uwagę na różne ich gatunki. Tak więc maluchy poznały drzewa takie jak: dąb, buk, jesion, grab, sosnę ,brzozę i jodłę. Mogły dotknąć kory drzewa i podziwiać wielkie okazy. Był czas na pytania dzieci i słuchanie interesujących odpowiedzi, które czasami przeradzały się w ciekawe opowieści. Był też czas na to byśmy mogli wsłuchiwać się w odgłosy lasu: śpiew ptaków, szum drzew. Wdychaliśmy pachnące, świeże, jesienne powietrze. Dzieci dowiedziały się także na czym polega praca pana leśniczego. Kolejną wielką atrakcją dla dzieci były pieczone kiełbaski, które zajadały z wielkim apetytem. Na koniec naszego spotkania wszystkie maluchy podziękowały panu Waldemarowi Woźniakowi za miłe spotkanie i ciekawe informacje. Czas minął nam bardzo szybko i smutno było wracać. Po powrocie do szkoły dzieci cały czas dzieliły się wrażeniami. Chciałybyśmy, aby nasi podopieczni zapamiętali bardzo ważne przesłanie, a mianowicie to, że las to płuca świata, a także dom zwierząt i ptaków. Mamy nadzieję, że ta wycieczka w tym im pomogła.
To spotkanie umożliwiło nam dokładne wyjaśnienie dzieciom istoty zmian i konieczności przystosowania się przyrody, a więc roślin i zwierząt, do aktualnej pory roku.
Lidia Głowik
Barbara Malinowska
Andżelika Olesińska
zdjęcia: Agnieszka Rusin