Dziś jest: Czwartek 27 lipca 2017, imieniny: Julii i Natalii
05.11.2013

Wyjazd do teatru i bal strachów w punkcie przedszkolnym w Kamiennym Moście

Dzięki uprzejmości opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Teresy Karcewicz- organizatorce całego przedsięwzięcia, dzieci z Punktu Przedszkolnego w Kamiennym  Moście wraz z wychowawczyniami: A. Knafel i S. Lubasińską. oraz chętnymi rodzicami 29.11.2013r. wyjechały do teatru na sztukę pt. „Polak Mały”.

Aktorzy w zabawny i pełen humoru sposób przybliżyli dzieciom ważne treści historyczne i patriotyczne, które są elementami podstawy programowej nauczania początkowego. Obejrzany spektakl  był okazją do ukazania dzieciom ważnych wartości etycznych – umiejętności odróżniania dobra od zła, roli kobiet i mężczyzn w rodzinie, odwadze, przyjaźni i miłości.

       Muzyczna oprawa spektaklu, barwna  scenografia i dobry kontakt aktorów z widzami sprawiły, że wszyscy przenieśliśmy się w czasie i aktywnie uczestniczyliśmy w spektaklu. Przedszkolaki razem z bohaterami przeżywały sceny komiczne i chwilę napięcia.

Mamy nadzieję, że wyjazd ten na długie lata pozwoli zachować w pamięci naszych podopiecznych fantastycznych bohaterów historii naszego kraju i da im szansę obcowania ze sztuką.

 

Święto dyni i bal  strachów

31 listopada wychowawczynie z Punktu Przedszkolnego w Kamiennym Moście wspólnie z dziećmi postanowiły zorganizować w swojej placówce święto „Dyni i bajkowych strachów”. Cała sala udekorowana została na styl „Strasznego Dworu”, co było owocem pracy przedszkolaków.  Nie zawiedli również rodzice, którzy przygotowali piękne stroje dla swoich pociech, i pomogli w zgromadzeniu przepięknych, różnorakich dyń. Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Zachęcił też dzieci do poznania smaku miąższu i pestek tego warzywa. Dynia to również wspaniałe warzywo inspirujące do wykonania różnorodnych prac plastycznych -powstało wiele rzeźb, lampionów, masek i innych wytworów, które przyozdobiły naszą salę. Bal był bardzo udany dzieci przebrane w bajkowe strachy bawiły się wyśmienicie. Dyniowe i bajkowe dekoracje oraz smakołyki wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy.

 

Dzień Wszystkich Świętych

W Polsce 01 listopada obchodzi się dzień Wszystkich Świętych. Dzień Wszystkich Świętych to chrześcijańskie święto, które zostało ustanowione w 834 roku przez papieża Grzegorza IV. W kościele katolickim wierni uczestniczą we mszy świętej. Modlą się za dusze zmarłych aby skrócić ich czas pobytu w czyśćcu w oczekiwaniu na wieczny spokojny odpoczynek. Symbolem istniejącej w sercach pamięci o tych którzy odeszli są palące się na grobach znicze. Dawnej wierzono, że wskazują one drogę zagubionym duszom. Niestety nie o wszystkie groby ma kto zadbać i niektóre na dzień Wszystkich Świętych stoją puste i zaniedbane, bez kwiatów i zniczy. Zdarza się, że nawet o całe cmentarze nikt nie dba.  Wspólnie z najmłodszymi odwiedziłyśmy pozostałości starego poniemieckiego cmentarza z okresu pierwszej wojny światowej mieszczącego się w Parku w Kamiennym Moście.  W miarę naszych możliwości uprzątnęliśmy mogiły i zapaliłyśmy znicze.

  

Projekt „Dziś przedszkolak jutro mądry Polak – punkt przedszkolny  w miejscowości Kamienny Most w Gminie Chociwel” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.