Dziś jest: Sobota 24 czerwca 2017, imieniny: Jana i Danuty
15.12.2016

Zachodniopomorskie samorządy z inicjatywą lokalną

Od maja 2016r. w trzech zachodniopomorskich Gminach: Dobra, Chociwel i Łobez realizowany jest innowacyjny projekt pt.: „Zachodniopomorskie samorządy z inicjatywą lokalną”. Dzięki zaangażowaniu Animatorów, aktywnych mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców - w gminach Dobra Łobez i Chociwel zakończyły się partycypacyjne procesy współtworzenia i konsultacji projektów uchwał w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
 

O tym, że warto angażować mieszkańców we wspólne tworzenie polityk publicznych w swoich małych ojczyznach rozmawialiśmy z Włodarzami Gminy Chociwel, pytając o istotę inicjatywy lokalnej, podejście do współpracy i korzyści jakie stawia przed wszystkimi stronami.

Włodarze Gminy Chociwel to wieloletni społecznicy, wywodzący się ze środowiska organizacji pozarządowych, dla których zasady partnerstwa i siła partycypacji jednoznacznie kreują dzisiejszy kierunek polityki. Burmistrz Chociwla Stanisław Szymczak i jego Zastępca Ireneusz Płóciennik jednym głosem mówią, iż: organizowane spotkania mają wymiar edukacyjno-informacyjny, tworzą wspólną przestrzeń do debaty na tematy społecznie ważne, wyznaczają styczne i regulują ramy współpracy, budują zaufanie społeczne - oparte na zasadzie pomocniczości.

W imieniu realizatorów dziękujemy za słowa wspierające nasze wysiłki w partycypacyjnym tworzeniu polityk publicznych i zaufanie jakim obdarzył nas samorząd. Niebawem zakończy się kolejny etap prac z mieszkańcami, etap tworzenia wniosków o realizację inicjatyw lokalnych, a pomysłów i koncepcji jest wiele... Mają realną szansę by zaistnieć w województwie, stać się modelem i inspiracją dla innych wspólnot samorządowych w przyszłości.

Artykuł w pliku pdf - pobierz