Dziś jest: Piątek 28 lipca 2017, imieniny: Wiktora i Innocentego
25.11.2016

CHOCIWELSKIE SPOTKANIA Z PRZESZŁOŚCIĄ

W tym roku po raz kolejny, przy współpracy z Książnica Stargardzką (instytucją kultury Miasta Stargard a także biblioteką powiatową), odbyły się wykłady w ramach cyklu „Chociwelskie spotkania z przeszłością”. Gospodarzem przedsięwzięcia tradycyjnie była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu. Tematyka wykładów była różnorodna, dotyczyła zarówno miasta Chociwel jak i obszarów wiejskich.

Pierwsza impreza odbyła się 13 października. Wówczas Pani Kinga Krasnodębska z Muzeum Narodowego w Szczecinie przeprowadziła wykład pt. „Pasja Chociwelska – czołowe dzieło późnogotyckiego warsztatu zachodniopomorskiego”, następnie zaprezentowano prezentację multimedialną przygotowaną przez dr hab. Pawła Guta z Archiwum Państwowego w Szczecinie pt. „Księga ławnicza Chociwla – źródło do dziejów miasta i Pomorza”. Kolejne spotkanie odbyło się 23 listopada. Pasjonaci historii Chociwla i okolic mogli posłuchać następujących wykładów: „Dwory i pałace w Gminie Chociwel” wygłoszony przez Panią Kazimierę Kalitę-Skwirzyńską ze Szczecina, „Zespoły folwarczne w Gminie Chociwel - dziedzictwo niedostrzegane, czy zapomniane” przedstawiony przez Państwo Waldemara i Marię Witków, pracowników Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy Szczecin, „Parki dworskie Gminy Chociwel” autorstwa Mirosława Opęchowskiego z Urzędu Miejskiego w Stargardzie.
Wszyscy zaproszeni prelegenci są specjalistami w swoich dziedzinach. Zaprezentowali perełki z obszaru Chociwla i okolic. Obiekty, które mogą stać się wizytówką naszej Gminy. Bardzo często zapomniane i zaniedbane. Wiedza o nich najczęściej rozsiana jest w różnych publikacjach i opracowaniach niepublikowanych. Część z nich wymaga dalszych badań.
Swoją obecnością na spotkaniach zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Chociwel Stanisław Szymczak, Zastępca Burmistrza Ireneusz Płóciennik, Sekretarz Gminy Sylwia Lewandowska, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Stargardzie Artur Wiśniewski, Radni oraz reprezentanci instytucji.


 

Andrzej Puławski

Galeria zdjęć ze spotkania - ZOBACZ