Dziś jest: Czwartek 27 lipca 2017, imieniny: Julii i Natalii
07.11.2016

Cyfrowobezpieczni gimnazjaliści na obozie edukacyjnym

Poniedziałek. 7:00 rozpoczyna się nasza przygoda na obozie edukacyjnym "Cyfrowobezpieczni" - wyjazdem autokarowym z Chociwla. Po 11 godzinach 25 uczniów oraz 3 opiekunów dociera do Tarnowa woj. małopolskie. Zakwaterowani jesteśmy w urokliwym Hotelu Kantoria. Wtorek. Przywieźliśmy do Tarnowa piękną pogodę. Po przyjemnym spacerze, rozpoczęliśmy swój pobyt na obozie edukacyjnym od zajęć z programowania Scottie Go! w Fabryce Przyszłości. A po południu rekreacja w Parku Wodnym Tarnów.

Kolejny dzień obozu rozpoczynamy od spotkania z prezydentem Miasta Tarnowa Panem Roman Ciepielą, który przybliżył nam historię miasta i opowiedział o tym co w Mieście warto zobaczyć. Po wizycie u pana Prezydenta wzięliśmy udział w warsztatach z robotyki prowadzonych przez instruktorów z firmy KreaTech . Gimnazjaliści konstruowali  roboty przy pomocy zestawów Lego Mindstorms, a następnie programowali je tak, by te wykonały zadane polecenia.

W drugiej części dnia część grupy udała się na warsztaty pt. „Godzina Dźwięku” do siedziby RPM Sound & Voices, lidera rynku nagraniowego, realizującego ścieżki dźwiękowe (nagrania lektora, muzyki, efektów dźwiękowych, nagrań w obcych językach),  a także reklam telewizyjnych, filmów, multimediów oraz gier. W trakcie warsztatów młodzież poznała techniki nagraniowe oraz realizatorskie związane z produkcją materiałów audio. Na zakończenie, uczniowie wspólnie ze specjalistami RPM Sound & Voices nagrali spot okolicznościowy poświęcony tematyce konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni”. Druga grupa młodzieży udała się na ściankę wspinaczkową La Roca, gdzie pod okiem instruktora odbyła trening wspinaczkowy.

Czwartek. Dziś odwiedzamy Mielec. Jesteśmy w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania . Po krótkiej wycieczce po Centrum rozpoczynamy konstruowanie rakiet. Po warsztatach zwiedzamy SSE EURO-PARK Mielec - Mielecką Strefę Ekonomiczną (największa w Polsce). Następnie lotnisko i wieżę kontroli lotów   lotniska w Mielcu. Na Błoniach Mieleckich odpalamy statki powietrzne (rakiety), które wcześniej zmontowaliśmy na zajęciach modelarskich. Obserwujemy również pokaz latania modeli zdobywających czołowe miejsca w Mistrzostwach Europy i  Mistrzostwa Świata. Modelami sterują osobiście  młodzi mistrzowie!

A po południu rekreacja w Parku Wodnym Tarnów.

Piątek. Dla młodzieży z gimnazjum z Chociwla, która od kilku dni gości w Tarnowie na obozie edukacyjnym projektu Cyfrowobezpieczni  kolejny ciekawy dzień!  Dziś zajęcia pod hasłem "nie każda chmura przynosi deszcz czyli praca w chmurze Google". Obozowicze pracowali w Fabryce Przyszłości, poznali metody transferu plików multimedialnych z telefonu do komputera (OneDrive, Zdjęcia Google, AirDroid) i stworzyli multimedialne pokazy zdjęć. Następnie mieli okazję wzięcia udziału w wirtualnej olimpiadzie, grając na konsoli X-Box. Po obiedzie wizyta na basenie oraz ognisko.

Sobota. Zwiedzamy Tarnów z przewodnikiem: Rynek, Katedra, Ratusz z Muzeum Okręgowym. A podsumowaniem naszego szkolenia była bardzo emocjonująca  i interesująca Gra miejska. Uczniowie podzieleni na grupy na terenie miasta Tarnowa mieli  do wykonania określone zadania.

Pomocą był tablet z aplikacją  gry  z dostępem do internetu. A wieczorem ...  DYSKOTEKA.

Niedziela. Wszystko co dobre niestety się kończy! Rano wyruszamy autokarem do domu. Wieczorem jesteśmy w Chociwlu trochę zmęczeni lecz bogaci o nowe doświadczenia, dokonania i zdobytą wiedzę z zakresu cyfrowego bezpieczeństwa w sieci.

                                                                                                                                       relacja: Jerzy Falkowski